Creully

Jest już godzina 20:15. Zatrzymujemy się naprzeciw kościoła Saint-Martin w Creully. Pada dość intensywnie i wyskakujemy na chwilkę aby zrobić fotki kościoła i stojącego przed nim pomnika upamiętniającego I wojnę światową. Niestety nie ma możliwości zwiedzić znajdujący się 200 metrów dalej zamek Creullet wraz z otaczającymi go murami.

 

Creully

 

Wiosną 1944 r. Miasto Creully było siedzibą dowodzenia trzeciej baterii Schwere-Artillerie-Abteilung 989 (716. Infanterie-Division), uzbrojonej w cztery haubice sFH 396 kal. 122 mm pochodzenia rosyjskiego.

Wczesnym popołudniem 6 czerwca 1944 r. Kanadyjczycy z Kompanii D Royal Winnipeg Rifles (7. Brygada Piechoty, 3. Dywizja Piechoty) ruszyli w kierunku wioski Creully. Wspierają je trzy czołgi Sherman należące do 2 plutonu 1. Hussars C Squadron (2. Brygady Pancernej) i dowodzone przez porucznika WF „Billa” McCormicka. Kiedy kompania D, dowodzona przez majora Lochie R. Fultona, opuściła teren bezpośrednio przed wioską, naprzeciwko zamku Creully, porucznik Jack Mitchell był odpowiedzialny za zabezpieczenie mostu, który przecinał Seulles. Gdy przechodzi przez most, niemiecki karabin maszynowy otwiera ogień, zabija dwóch żołnierzy i rani Mitchella w dłoń. Mimo, że był ranny i wystawiony na ostrzał wroga, dał sygnał do czołgów porucznika McCormicka, by podjechały i zrzuciły miny przeciwpancerne do rzeki, Shermany zbliżyły się i wsparły piechotę ogniem. Stając się celami Niemców, czołgi manewrowały w pobliżu mostu i zdołały zneutralizować pozycję przeciwnika.

McCormick nadal zbliża się do centrum wioski, naprzeciw kościoła znajduje idealną pozycję dla strzelca wyborowego. Porucznik nakazał wystrzelenie kilku pocisków 75 mm w kierunku dzwonnicy. Niemieckie działo kal. 20 mm otwiera ogień do czołgu porucznika, który natychmiast w odwecie go niszczy. Kompania D zabezpiecza Creully, które jest już pod kontrolą. Kilka minut później brytyjski 6. batalion Green Howards Regiment (69. Brygada Piechoty, 50. Dywizja Piechoty) i 4. / 7. Dragoons Guard (8. Brygada Pancerna) przechodzi przez miasto i zabezpiecza je. Kanadyjczycy następnie udali się do wioski Lantheuil.

Po zajęciu Creully, w zamku Creullet położonym na północny zachód od wioski zainstalowano nadajnik radiowy British Broadcasting Corporation (BBC). Wiadomości, które miały śledzić postęp walk, były nadawane do 21 lipca 1944 r.

 

Creully

Creully

 

Na dziś to już wszystko. Pozostało wrócić do hotelu w Caen.