Po zdjęciach w Colleville-sur-Mer i obejrzeniu plaży zatrzymujemy się na Cmentarzu Pamięci poległych Amerykanów (Normandy American Cemetery and Memorial). Na parkingu co chwilę przyjeżdża autobus wypełniony amerykańskimi turystami. Jest to dla nich przystanek obowiązkowy. W czerwcu 1944 roku po krwawych walkach na plażach odcinka Omaha, znajdowało się mnóstwo ciał poległych żołnierzy.
Od 7 czerwca wyspecjalizowane służby zaczęły zbierać ciała (setki). Pierwszy tymczasowy cmentarz powstał już 7 czerwca u podnóża urwiska Vierville/St Laurent.
Do 10 czerwca pochowano tam 457 Amerykanów. Jednocześnie 10 czerwca zaczęto budowę ostatecznego cmentarza na klifie między Le Ruquet i Colleville. OD początku jest tam pochowanych 775 Amerykanów i 200 Niemców. W ciągu kolejnych 3 miesięcy zostają tam również przeniesione ciała z tymczasowego cmentarza nr 1. 26 czerwca 1944 roku na cmentarzu jest już pochowanych 1510 Amerykanów, 48 sojuszników i 606 Niemców.
Jest to pierwszy amerykański cmentarz na europejskiej ziemi w czasie II wojny światowej. Obecnie na cmentarzu znajduje się 9380 grobów, a w półkolistym ogrodzie po wschodniej stronie pomnika znajdują się tablice z nazwiskami 1557 żołnierzy zaginionych w akcji.
Na polu F znajdują się dwa groby braci Niland. To na podstawie ich historii powstał scenariusz filmu Szeregowiec Ryan.
Na cmentarzu również zostały nakręcone sceny z początku i końca filmu gdzie Starszy już Ryan odwiedza grób swojego wybawiciela kapitana Johna Milera, granego przez Toma Hanksa. Krzyż z nazwiskiem Milera został przywieziony specjalnie do filmu i po nakręceniu scen został zabrany.
Niestety nie udało nam się sfotografować grobów braci Niland, ponieważ jak zwiedzaliśmy cmentarz był zakaz wchodzenia na trawniki z powodu zbyt dużych opadów. Natomiast udało nam się przespacerować tą samą drogą gdzie nakręcono sceny do filmu.
Na szczęście deszcz pomału odpuszczał, a nam został jeszcze jeden przystanek w tej okolicy. Przy rondzie obok centrum Colleville-sur-Mer znajduje się muzeum Overlord. Na trawniku przed budynkiem muzeum stoją 4 pojazdy pancerne.
Po sesji zdjęciowej odjeżdżamy w kierunku Saint-Laurent-sur-Mer.