Argentan

Opuszczamy Gouffern en Auge drogą D113, kierując się na południowy zachód. Dojeżdżamy do Argentan.

Argentan leży na południowy zachód od Paryża, około 170 km od stolicy Francji.

Argentan ma długą historię, która sięga średniowiecza. W tamtych czasach miasto było ważnym ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym, znanym z produkcji tkanin i mebli. Współcześnie Argentan jest miastem przemysłowym, gdzie działają zakłady produkcyjne z branży elektronicznej, metalowej i spożywczej. W mieście znajdują się również liczne zabytki i atrakcje turystyczne, w tym piękny kościół Saint-Germain oraz zamek z XIV wieku. W Argentan odbywają się również festiwale i imprezy kulturalne.

 

 

Niemcy z 116 Dywizji Pancernej zaciekle bronią Argentan. Amerykanie rozpoczynają pierwszy atak pancerny na miasto 12 sierpnia o godzinie 23:00. Generał porucznik Patton, dowódca 3. Armii, postanawia wzmocnić swoje natarcie na Argentan za pomocą 2. Francuskiej Dywizji Pancernej (2. DB) generała Leclerca i 80. Dywizji Piechoty generała dywizji Horace’a L. McBride’a. 5. Dywizja Pancerna generała dywizji Lunsforda E. Olivera stoi na czele amerykańskiego ataku, a czołgi Dowództwa Bojowego A docierają do niemieckiej obrony. Nowy atak rozpoczyna się 13 sierpnia o trzeciej nad ranem, bez powodzenia, a Amerykanie tracą siedem czołgów Sherman. Patton, nie mogąc zdobyć miasta, wydał rozkaz pułkownikowi Bartleyowi, aby o godzinie siódmej zbombardował je licznymi ostrzałami artyleryjskimi. Mimo kolejnych ataków, dokonanych po południu, Argentan pozostaje w rękach Niemców.

18 sierpnia 1944 r. 3. Armia rozpoczęła nową ofensywę: 318. pułk piechoty 80. Dywizji Piechoty, wspierany przez czołgi 610. batalionu niszczycieli czołgów (SP), miał zająć południowy zachód Argentan. Cztery czołgi Sherman osłaniane przez 318. pułk piechoty (IR) zostały zniszczone w ciągu pierwszych kilku minut ataku, a piechota poniosła ciężkie straty w wyniku ostrzału z karabinu maszynowego i pocisków moździerzowych. Po pięciu atakach między 14 a 19 sierpnia, z których wszystkie zakończyły się niepowodzeniem, generał Mc Bride postanawia tymczasowo wstrzymać natarcie i wezwać artylerię, aby przełamać niemiecką linię obrony. Chociaż 116 Dywizja Pancerna rozpoczęła odwrót, jej jednostki nadal ostrzeliwują miasto. Ogólna sytuacja Niemców dalej się pogarsza, tego samego dnia tracą miasto Trun. Jeszcze przez 48 godzin utrzymują swoje pozycje w ruinach Argentan, które nadal są celem wściekłych alianckich bombardowań. Ale 20 sierpnia o godzinie 9 rano nie udało się nawiązać łączności radiowej ze Sztabem Generalnym i Niemcy zdecydowali się wycofać do lasu Grande Gouffern na północnym wschodzie, pozostawiając Argentan 80. Dywizji Piechoty.

Argentan zostaje wyzwolone, lecz miasto to nic więcej, jak rozległe pole ruin.

 

Pôle de santé, Pl. du Dr Couinaud

Rue Aristide Briand

Mairie d’Argentan, Pl. du Dr Couinaud

Pl. Saint-Germain, Rue de l’Hôtel de ville

Église Saint-Germain, Rue Aristide Briand

 

Po wojnie miasto zostało odbudowane i rozwijało się jako ośrodek przemysłowy i turystyczny. Dziś Argentan jest spokojnym i malowniczym miastem, zachowującym wiele z uroku i charakteru historycznego Normandii. Podczas zwiedzania Argentan trafiamy na targ. Stragany wypełnione są francuskimi smakołykami, owocami morza, cydrem i słodyczami.

 

 

 

Jednym z punktów do zwiedzenia w Argentan jest budynek (chata), która często w internecie opisywana jest jako najstarszy budynek we Francji. Udało nam się znaleźć “chatę” i sfotografować. Poza pięknym frontem reszta już nie wygląda tak “staro”. 🙂

 

 

Kolejnym punktem na naszej trasie jest Beauvain.